Flow Velocity Electromagnetic Water Meter With High Performance GXEFM3000
Xi'an Kacise Optronics Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Kacise
Model Number : GXEFM3000
Certification : certificate of explosion-proof, CE
Place of Origin : China (Mainland)
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, T/T, D/P, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 1000 Pieces per Week
Delivery Time : 5-8 work days
MOQ : 1pcs
Application range : Electrically conductive fluids
Product : Electromagnetic Flow Meter
Type : GXEFM3000
Measuring principle : Faraday’s law
Primary measured value : Flow velocity
Secondary measured value : Volume flow
Contact Now
Description
There are two basic components of electromagnetic flow meter: 1) The Detector,
Technical Data
Measuring system
Measured Value
Design
Features Fully welded maintenance-free sensor
Flange version with full bore flow tube
Standard as well as higher pressure ratings
Large diameter range from DN15~3000 with rugged liners approved for drinking water
Industry specific insertion lengths
Compact version With 511B converter: 110~240Vac Power
With 521B converter: 18~36V DC Power
With W800L/W800W: Battery Power
Remote version
In wall mount version with 211B converter
(110~240Vac or 221B converter 18~36V DC
With W800F converter: Battery Power
Measurement range -12…+12m/s /-40...+40ft/s
Measuring accuracy
Reference conditions Flow conditions similar to EN 29104
Medium: water
Electrical conductivity: ≥300μs/cm
Temperature: +10~+30℃/+50~+80℉
Inlet setion: ≥5DN
Operating pressure: 1Bar/14.5psig
Flow Meter Accuracy Standard: 0.5% of rate
Optional: 0.2% of rate
Operating conditions
Temperature
Process temperature Hard rubber liner: -5~+60℃
Polypropylene liner: -5~+90℃
PTEF liner: -5~+120℃
Ambient temperature Standard (with aluminum converter housing)
-20~+60℃ (Protect electrics against self-heating
with ambient temperature above 55℃
Stroage temperature -20~70℃
Pressure
EN 1092-1 DN2200~3000: PN2.5
DN1200~2000: PN6
DN200~1000: PN10
DN65~150: PN16
DN10~50: PN40
Other pressure on request
ISO insertion length Optional for DN15~600
ASME B16.5 1~24”: 150lb RF
Other pressure on request
JIS DN10~1000/ 2~40”: 10K
Pressure drop Negligible
Fluid
Physical condition Conductive liquids
Electrical conductivity ≥5μs/cm
Permissible gas content (volume) ≤5%
Permissible solid content ≤70%
Installation conditions
Installation Take care that flow sensor is always fully filled
For detailed information see chapter “Cautions for installation”
Flow direction Forward and reverse
Arrow on flow sensor indicates positive flow direction
Inlet run ≥5 DN
Outlet run ≥2 DN
Process connection
Flange
EN1092-1 DN25~3000 in PN6~40
ASME 1~120” in 150 lb RF
JIS 25~1000 in 10~20k
Design of gasket surface RF
Other sizes or pressure ratings on request
Ordering information
Model Suffix Code   Description
GXEFM3000 -1200 -Com -4mA -Hart -DC -Pt -Teflon1 -GR -D1400 -Exd IIC T6 Gb
Diameter -XXXX                   Four Digitals: for example:0010: 10mm: 0015:15mm 0100: 100mm 1000: 1000mm
Transmitter -Com                 Compact type
-Rem                 Remote type
-Bat                 Battery power supply type
-PRO                 process control type
Signal Outpt -N               No output
-4mA               4-20mA
-Pul               1~5KHz pulse
-4Pul               4~20mA / 1~5KHz
Communication -N             No communication
-Hart             HART
-MOD             MODBUS-RTU
-PRO             PROFIBUS
-GPRS             GPRS net
-CDMA             CDMA net
-WHRT             Wireless HART
-Other             special order
Power Supply -AC           85V~250Vac@46~63Hz
nominal 20W
-DC           20~36VDC nominal 20W
-Bat           Battery power supply
-Bat+           Battery +12Vdc dual power supply
Other           special request
Electorde Material -316L         Stainless steel 316L
-HasB         Hastelloy B
-HasC         Hastelloy C276
-Pt         Platinum
-Ta         Tantalum
-Ti         Titanium
-WC         wolfram carbide
Liner material -Rub1       Neoprene(-20-60℃)
-Rub2       Neoprene(-20-90℃)
-Tef1       polytetrafluroethylene(-30-120℃)
-Tef2       polytetrafluroethylene(-20-160℃)